Bir ülkenin gelişmesinde bilim ve teknolojinin önemi nedir

Bir ülkenin gelişmesinde bilim ve teknolojinin önemi nedir

Bu konuda Bir ülkenin gelişmesinde bilim ve teknolojinin öneminin neler oldugu hakkında kısaca veya geniş bilgiler siz ziyaretçilerimiz için Bir ülkenin gelişmesinde bilim ve teknolojinin önemi nedir konusu paylaşılmıştır.

Bir ülkede bilim ve teknolojinin gelişmesi ancak gelişmiş beyinlerle olur. Günümüz modern toplumları olarak anılan gelişmiş ekonomilere baktığımız zaman, tamamında yüksek teknoloji ürünlerinin bilgisayar, cep telefonu, uzay bilimleri, otomobil, nanoteknoloji, nükleer tıp, biyoteknoloji vs gibi alanlarda diğer ülkelere vermiş oldukları hizmetlerle geliştiklerini görürüz. Bu konuda basit bir örnek vermek gerekirse, Almanya’ dan alınan bir tekstil makinasının bedelini ödeyebilmek için yüzbin metre kumaş yapmak gerekir.

Aradaki işçiliğe, taşınılan risklere, maliyetlere baktığımızda toplamda bir kamyon dahi tutmayan bir makine için, 3 kamyon tekstil ürününün satılması gerekir. Yine bu makineyi yapmak için 5 teknisyen yeterli iken , yüzbin metre kumaşı üretmek için en az 40 kişi çalışmak zorundadır. Bu örnekten de anlaşılacağı üzere bilim ve teknoloji alanında gelişmiş ülkeler son derece düşük maliyetlerl, son derece yüksek fiyatlı ürünler üretirken ve diğer ülkelere teknoloji satarken, bu anlamda gelişmemiş ülkeler adeta bunların kölesi biçiminde basit ihtiyaçlarını karşılarlar.

Bir önceki yazımız olan Yazının Günlük Hayatımızdaki Önemi Nedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir yorum

  1. bence çok güzel di bana yardımcı oldun teşekkürler zekiye nur alagöz

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>