Vitaminlerin Vücudumuz için Önemi Nedir


ReklamVitaminlerin Vücudumuz için Önemini Kısaca Açıklar Mısınız

Vitaminlerin Vücudumuz için Önemi

A Vitamini : Sağlık bir cilt için , solunum sağlığı için ve gözlerimizin sağlığı için önemi büyüktür. A Vitamini süt ve süt ürünlerinde yeşil bitkilerde ve yağsız olan ette bulunmaktadır.

B Vitamini : B Vitamini sindirim ve sindirim yollarının sağlığı için gereken bir vitamindir. B Vitamini tahıllarda, yağsız olan etlerde, sakatatlarda, yer fıstığında, beyaz ette, ceviz, yumurtalarda bulunabilmektedir.

C Vitamini : Dişlerimizde diş etlerinin sağlığı için, vücut direncini artırıcı etkisi, dokuların korunması ve mikroplara karşı bir korumadır.Yeşil sebzelerde, turunçgillerde, lahanada, yeşil maydanozda bulunmaktadır.

D Vitamini : Kemik yapısının güçlenmesinde yararlı olmaktadır. Balıklarda, süt ve tereyagında bulunmaktadır.

E Vitamini : İnsaların büyümesi ve üremesi için gerekli bir vitamindir.Tahıllarda, marulda, soya, yer fıstığında, kabak çekirdeğinde, bademlerde, susamda, cevizlerde, zeytinyağında, ay çiçek yağında, mısır özü yağı, pamuk yağı ve yeşil sebzelere bulunmaktadır.

K Vitamini : Kanın pıhtılaşması için gerekli olan vitamindir. Kırmızı ette, karaciğerde, karnabaharda ve yeşil yapraklı yiyeceklerde bulunmaktadır.

Yazan : www.egitiminonemi.org


ReklamBir önceki yazımız olan Vitaminlerin Genel Özellikleri Nelerdir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>